עצים המשמשים לבניית דקים.

איפאה טובקו
נחשב לאחד מסוגי הדקים הנפוצים בישראל, רובו מיובא מדרום אמריקה. עץ חזק וקשה, מסוגל להחזיק ריהוט כבד משקל ועמיד בפני מזיקים, צביעת העץ לא מסבה לו נזק. בנוסף לכך, עמיד בפני תנאי מזג אויר קשים. צבעו חום ומראהו אלגנטי.

דק מעץ אירוקו
זול יחסית לדקים מסוגים אחרים, יפה במיוחד, נוח לעבודה יחסית לעץ קשה. השמן הטבעי שבו מגן עליו מפני חרקים ופגעי מזג אויר. היות וניתן להשיגו במגוון רחב של צבעים, הרי שנין להתאימו לעיצוב הספציפי של המבנה. צבעו מעמיק לאחר חשיפה לשמש.

דק מעץ טיק בורמזי
גדל בעיקר באסיה. בעל מראה עדין ומשקל סגולי כבד. צבעו מורכב משילבו של חום ושחור. בעל עמידות בפני מזיקים ופגעי מזג אויר. משמש בין היתר לבניית ריהוט יוקרה. מחירו גבוהה. בעל עמידות מצוינת לסביבה ימית, לכן משמש גם לבניית יכטות.

דק מעץ אורן פיני
נחשב לעץ רך ולחומר גלם זול. מיובא לישראל מפינלנד. בעל צפיפות גבוהה. צבעו הטבעי חום עד צהבהב. נפוץ במגוון רחב של תחומים בתעשייה : פרגולות, פרקטים, צימרים, מסעדות, בתי מלון, מדרגות, נייר ועוד.

דק מעץ אורן קרולינה
מיובא לישראל מארצות הברית. בעל מראה מרשים. בעקבות השילוב המיוחד שיש בו נחשב כאידאלי לבניית דקים. דחיסותו גבוהה, עץ קשה ועמיד. קצת יותר יקר מעץ אורן רגיל, אך קשה וצפוף יותר ממנו. אינו מוציא שרף. משמש בין היתר לבניית דקים, גדרות ובתי עץ.

מסקנות
יש לבחון את העלויות של סוגי העץ השונים, התקציב והצרכים של הלקוח. בהתאם לכך ניתן לבחור את סוג העץ המתאים ביותר

ליטוש דקים
ליטוש דקים היא פעולה שיש לעשות אחת לכמה שנים, אם צביעה של הדק נחשבת לפעולה שרצוי לעשות אחת לשנה, הרי שליטוש היא פעולה יותר דרסטית שמצריכה מכשור מתקדם. ליטוש הדקים מקנה להם מראה מרענן ונעים לעין. בארץ יש מעט חברות העוסקות בתחום של ליטוש דקים. ליטוש הדק היא פעולה של הורדת מספר מילימטרים משכבת הדק וכך חשיפת חלק העץ הרענן והבריא, שיטה זו גם יעילה בהעלמת שריטות. יתרונה של שיטה זו שהיא יכולה בהרבה מקרים לחסוך את העלות של פירוק הדקים הישנים והרכבה של מערכת דקים חדשה. המסקנה אם כן שכל מקרה לגופו, ישנם לא מעט מקרים שהפתרון הטוב ביותר הוא פשוט לצבוע את הדקים בצבע איכותי, במקרים אחרים עדיף לבחור בליטוש או בניקוי יסודי. במקרים קיצוניים – עדיף לפרק הכל ולהרכיב מחדש