חידוש דקים – ליטוש דק עץ
השימוש בדקים הפך בתקופה האחרונה לנפוץ למדי. היכולת של הדקים להקנות מראה יוקרתי ונאה יותר גם לסביבה ביתית וגם לסביבה ציבורית או עסקית משתלבת היטב עם ההשקעה המתבקשת בעיצוב פנים וחוץ.
מכיוון שדק, איכותי ככל שיהיה, בנוי מחומר טבעי שצריך לעמוד בסביבה חיצונית של לחות ורוח, גשם וקרינת שמש, חשוב לנקוט צעדים של חידוש כדי לשמר את המראה ולמנוע פגיעה ובלאי מיתרים.
כדאי לדעת ששירות של ליטוש דקים וחידושם הוא דבר שניתן לעשות באופן עצמאי אך ניתן גם לבצע פעולה כזאת באמצעות שכירת שירותיה של חברה מתאימה. בין כך ובין כך, חשוב לעבוד נכון, בהקפדה, ולא לוותר גם גימור ומשיכת הדק בחומרי שימון מתאימים.
ניקוי וליטוש העץ
באופן לא מפתיע, כדי לבצע חידוש דק בצורה איכותית, חשוב להתחיל בניקוי סביבת העבודה. במידה ומצויים על הדק פריטים שונים כגון עציץ, ריהוט או כל דבר אחר, יש לפנותם ולאחר מכן לטאטא את השטח מכל לכלוך, אבק או אדמה.
לאחר הניקוי ניתן לעבור לדבר הבא בחידוש עצמו והוא ליטוש השכבה החיצונית. הליטוש חייב להיות מבוצע באמצעות נייר לטש מתאים או באמצעות מכונת ליטוש מקצועית. בשלב זה מסירים שכבה פגומה, שאריות של צבע ישן וגם שאריות של שמן ישן. פעולות כאלה נועדו לאפשר לשכבה החיצונית של שמן ייעודי להיספג בהמשך בצורה טובה.
שימון המשטח של הדק
השלב הסופי והחשוב של חידוש דק עץ מכל סוג שהוא הוא ביצוע שימון המשטח. ליטוש ללא ביצוע שימון מתאים רק יזרז את תהליכי הבלייה של הדק ויהפכו את כל העבודה לא רק למיותרת אלא אפילו למזיקה. לכן, חשוב להקפיד ולהכין לצורך כך גם מברשת איכותית וגם לרכוש שמן מתאים, על פי סוג הדק וחומר הגלם שממנו הוא עשוי.
נדגיש ונזכיר ששימון יעשה רק על גבי דק נקי ומלוטש לחלוטין. השימון נעשה תוך שימוש במברשת איכותית, בתנועות חלקות וללא השארה של חלקים יבשים. לאחר ביצוע השימון יש להמתין לספיגה מלאה של השמן והמהדרין מבצעים מריחה של שכבת שמן נוספת להשלמת המשימה.