סוגי הפרגולות הנפוצים – סוגי חומרים פופולאריים בישראל  בבניית פרגולות
שימוש בפרגולה בחצר, בגינה, במרפסת או על הגג נועד לשרת כמה מטרות: מטרה פרקטית של הצללה, הגנה מפני תנאי מזג אוויר שונים דוגמת רוחות וגשמים, בשילוב עם מטרה אסתטית ועיצובית למראה מושך למתחם הישיבה הנבחר. סוג הפרגולה, החומרים שמהם היא עשויה והעיצוב שלה נקבעים בהתאם למיקום הפרגולה, לתנאי מזג האוויר ולצרכי השימוש ותכיפותם. כדאי לציין שהתיקון בחוק התכנון והבנייה שנודע בכינויו "רפורמת הפרגולות" מקל על בניית פרגולה בכך שהופך את תהליך קבלת אישורי הבנייה לפשוט יותר, כך שייתכן שיותר פרגולות יצוצו בחצרות ועל מרפסות ישראל מאשר בעבר.
להלן סקירה על סוגי הפרגולות הנפוצים בישראל:
•    פרגולות עץ
זהו סוג הפרגולות הנפוץ ביותר כיום. ניתן למצוא פרגולות מסוגי עץ שונים: עץ אורן – אחד מסוגי העצים הנפוצים ביותר; במבוק – פתרון דק וקשיח וזול יחסית; עץ פיני – האופציה הזולה ביותר; ועץ גושני – הכולל גושי עץ טבעי בחיתוך גס ומראה מסיבי. סוגי עץ נפוצים נוספים הם טיק וארז, המכילים שמנים טבעיים שמקנים להם עמידות בפני ריקבון, חרקים שונים ופגעי מזג אוויר. חומר העץ ואופן הצביעה שלו ישפיעו על עמידותו, וכן יתכן שיהיה צורך בשימוש בכיסוי לפרגולה מעץ כדי להגן עליה ועל היושבים מתחתיה במזג אוויר גשום.
•    פרגולות מתכת
היום קיימות פרגולות מסוגי מתכת שונים, כשבראשן פרגולות האלומיניום הקלות להתקנה ועמידות, קלות לניקוי וכן מאפשרות שילוב של אמצעים מתקדמים דוגמת התקנת מנגנון חשמלי ותריסים שניתן להטות בכוון השמש והרוח לשליטה מקסימלית בתנאי מזג האוויר. זהו פתרון גמיש ביכולות שלו ויחד עם זאת עמיד לאורך זמן באיכותו. פרגולות מתכת אינן יוצרות מראה טבעי כמו שפרגולת עץ יוצרת, אבל נותנות פתרון יציב לפרגולות גדולות במיוחד. מתכות אחרות הן ברזל ונחושת הנותנות פתרון מעוצב ודקורטיבי יותר אך גם יקר יותר. כמו כן חשוב לתת את הדעת לנושא ההגנה מחלודה ולתחזוקת המנגנונים הנעים וההברגות.
•    פרגולות פלסטיק
פתרון נוסף הוא השימוש בפלסטיק, ובפרט ב-PVC, חומר פלסטי עמיד יותר מעץ וממתכת וקל לתחזוקה. הפרגולה מורכבת לרוב מתריסים או לוחות פלסטיק ונחשבת פופולרית פחות בעיקר בשל מבחר הצבעים הדל והעובדה שצבעה עלול לדהות לאורך זמן.
עיצובי פרגולות
מעבר לחומרים השונים, ניתן לבחור בעיצובים מגוונים לפרגולותפרגולות יכולות להיות תלויות מקיר או מחוברות אליו כהמשך שלו, או לעמוד באופן עצמאי על עמוד תומך מרכזי או להיתמך על ידי כמה עמודים בהיקפן.  את ההצללה של הפרגולה ניתן להשיג בעיצוב הפרגולה הבנויה בעצמה, או ליצור מסגרת בנויה שעליה תותקן מחצלת קש, תריסים או לוחות עץ, ענפי במבוק או רשתות ניילון או פלסטיק.
מבחר הפרגולות המוצע בשוק כיום הוא רב מאוד. בחירות החומרים, העיצוב והטכנולוגיה ישפיעו על עלות הפרגולה אבל גם על מראה הבית והחצר ובעיקר על יעילות השימוש בשטחים הפתוחים שבו בכל עונות השנה.