פרגולות עץ -דברים שכדאי לדעת

פרגולה היא שככת עץ מקורה אשר בנויה היטב ומיועדת לשרת אותנו כגג לשנים רבות. בעלי דירות קרקע ובתים פרטיים נוהגים לבנות פרגולות בחצר על מנת לתת לחצר מראה יוקרתי יותר, כמו כן מדובר בפתרון לצל קבוע בימי הקיץהחמים ופתרון למחסה מפני הגשם בימי החורף. בניית פרגולות מומלץ לבצע רק על ידי איש מהתחום, היות ופרגולה סטנדרטית היא פרגולה שנשענת מצד אחד על קיר המבנה ובצד הנגדי על עמודי עץ – מדובר בחומרי גלם יקרים ובתהליך בניה מורכב.

תכנון הפרגולה
פרגולה היא מבנה הדורש תכנון הנדסי קפדני מראש, ותכנון עיצובי ולכן היוועצות עם בעל מקצועי היא כמעט בלתי נמנעת במקרה הזה. יש לשים לב כי בניית פרגולה מעץ דורשת שימוש בכלי עבודה מקצועיים (המשתמשים נגרים ואנשי מקצוע בתחום הבנייה) שאינם נמצאים בכל בית. פרגולה ניתנת לבנייה בכל מקום בחצר ובכל צורה, בהתאם לתכנון ההנדסי שלה, שהוא למעשה השלב המקדים והחשוב ביותר בבנייתה.

היעוד העיקרי של הפרגולה
היות והפרגולה באה להגן עלינו בקיץ מפני קרני השמש ובחורף מפני הגשם, עליה להיות יציבה, ועליה להיות עשויה מחומרי גלם איכותיים. בטרם בניית פרגולות עץ רצויי לקבוע מהו ייעודם: האם הפרגולה מיועדת להגנה רק מפני השמש או גם להגנה מהגשם? במקרה כזה חומרי הגלם שבהם נבחר להקמת הפרגולה הם קריטיים. עץ אורן ועצים נוספים הם הפופולאריים ביותר לבניית פרגולות. בחירת חומר הגלם של גג הפרגולה תשפיע גם על מחירה הכולל של הפרגולה וחומר גלם שמונע חדירה של מים לשטח הפרגולה יהיה יקר יותר.

 

תקציב לבניית הפרגולה
בתהליך של בניית פרגולות יש הרבה חופש פעולה, יש לשים לב שגודל הפרגולה תמיד יהיה מוגבל הן משיקולי תקציב והן משיקולי עיצוב הפרגולה, היות ופרגולה גדולה מאוד יכולה להשרות אווירה מעט חשוכה ופרגולה קטנה עלולה לספק בעבורנו צל קטן מדיי. בסופו של דבר, השיקולים שישפיעו על בחירת הגודל והעיצוב הם בעיקר תקציביים.

 

לעמוד הבית: בלקון פרגולות

http://www.pergula.net/

 

רוני רדיץ